Interesse of een vraag? Bel direct met onze experts via 085-0655480

adviseurs roel erik sem harmen 2 300x124

Worden zonnepanelen slechter? Degradatie van zonnepanelen uitgelegd

Zonnepanelen zijn er in vele soorten en maten. Over het algemeen geldt: hoe hoger het vermogen, hoe duurder het paneel. Daarnaast speelt ook de degradatiegraad een belangrijke rol bij de keuze voor zonnepanelen. De degradatiegraad laat zien in welke mate zonnepanelen jaarlijks in rendement afnemen. Hoe werkt degradatie van zonnepanelen precies? Wat zijn de gevolgen van degradatie? Hoe kan degradatie voorkomen worden? In deze blog geven we antwoord op deze vragen!

Wat is degradatie?

Veel apparaten werken na verloop van tijd minder efficiënt. Een goed voorbeeld hiervan is de batterij van je telefoon die steeds sneller leeg raakt. Degradatie komt ook bij zonnepanelen voor. Hoewel deze terugval vaak meevalt, zijn de verschillen tussen verschillende merken zonnepanelen aanzienlijk. Zo zijn er panelen die slechts 0,5 procent per jaar degraderen, terwijl andere tot wel 2 procent per jaar degraderen. Dit heeft alles te maken met een verschil in kwaliteit tussen panelen. Hoge kwaliteit zonnepanelen zijn namelijk beter bestand tegen de drie hoofdoorzaken van degradatie bij zonnepanelen:

Degradatie door licht

Deze degradatie ontstaat wanneer een paneel voor het eerst wordt blootgesteld aan zonnestraling. Hierdoor ontstaat er een reactie in het paneel, waardoor de prestaties minder worden. In deze aanpassingsfase, die ook wel ‘initiële degradatie’ wordt genoemd, neemt de efficiëntie van het paneel ongeveer 1 tot 3 procent af. Dit gebeurt tijdens de eerste dagen dat het paneel werkt, daarna stabiliseert deze vorm van degradatie.

Potentieel geïnduceerde degradatie

Deze vorm van degradatie komt minder vaak voor, maar is wel een stuk erger dan de eerste vorm. Dit kan gebeuren wanneer zonnepanelen in aanraking komen met externe factoren terwijl er veel spanning op een systeem staat. Denk hierbij aan vochtigheid in de panelen, of extreem hoge temperaturen. Bij kwalitatief slechte panelen kunnen er dan interne defecten optreden, waardoor er degradatie tot wel 30% kan ontstaan! Dit komt gelukkig echter zelden voor bij kwaliteitszonnepanelen en is dan ook geen vorm van degradatie om je zorgen om te maken.

Degradatie door ouderdom

Natuurlijke slijtage, letterlijk door weer en wind, is een derde oorzaak van degradatie. Door bijvoorbeeld hagel kunnen kleine scheurtjes in de panelen ontstaan, waardoor de prestaties van het systeem iets kunnen afnemen. Gelukkig zijn zonnepanelen van hoge kwaliteit over het algemeen goed bestand tegen de Nederlandse weersomstandigheden.

Gevolgen van degradatie: een rekenvoorbeeld

De gevolgen van degradatie stapelen zich na verloop van tijd op. In het eerste jaar is alles nog te overzien, maar zodra je installatie op leeftijd komt, stijgt ook de degradatiegraad. Daarom is het belangrijk dat je voor hoge kwaliteit zonnepanelen kiest.

Stel dat een bedrijf 250.000 kWh per jaar verbruikt. Met 14.500 panelen is er dan genoeg opwek om het stroomverbruik in het eerste jaar te dekken. Na 5 jaar is dat, door de degradatiegraad, niet meer het geval. Onder de streep heeft dit een behoorlijke invloed op de netto-inkomsten van de installatie. Houd je de degradatie binnen de perken door je zonnestroominstallatie goed te onderhouden en voor goede panelen te kiezen, dan blijven de netto-inkomsten interessant.

Jaar 0Jaar 5Jaar 10Jaar 15Jaar 20Jaar 25
Stroomverbruik per jaar250.000250.000250.000250.000250.000250.000
Aantal panelen145014501450145014501450
Vermogen per paneel340340340340340340
Totaal opgesteld vermogen493.000493.000493.000493.000493.000493.000
Productie per kWp bij degradatie 0.5%0.8500.8290.8080.7880.7590.750
Opbrengst419.050408.678398.563388.698379.077369.694
Inkomsten uit teruglevering€3.550€3.332€3.120€2.913€2.711€2.515
Productie per kWp bij degradatie 2%0.8500.7680.6950.6280.5670.513
Opbrengst419.050378.788342.394309.497279.761252.882
Inkomsten uit terglevering€3.550€2.705€1.940€1.249€625€61
Winst per jaar door goed onderhoud€627€1.180€1.664€2.086€2.454

Laat degradatie je niet tegenhouden!

Hoewel zonnepanelen over de jaren iets minder presteren, hoeft dat geen reden te zijn om ze niet aan te schaffen. De degradatie is bij goede panelen zo klein, dat een zonnestroominstallatie alsnog een erg interessante investering is, mits ze correct geïnstalleerd zijn. Bij Zonnestroom Nederland kiezen we alleen voor de beste panelen, de zogenaamde Tier 1-panelen. Bij deze panelen ligt de degradatiegraad zo laag mogelijk, zodat je zo lang mogelijk kunt genieten van het rendement op je investering. Daarnaast weten we precies wat we qua onderhoud moeten doen om de installatie in topconditie te houden en degradatie te beperken.
Ben je benieuwd wat een zonnestroominstallatie op het dak van jouw bedrijf kan betekenen? Vraag dan een gratis adviesrapport aan, waarin we de volledige businesscase voor je uitwerken. Je zult zien dat de wereld verbeteren en geld verdienen prima met elkaar te verenigen zijn.